Nejkrásnější sklepní uličky: místa, kde víno šeptá příběhy

Představte si pohodový klidný podvečer na jižní Moravě, slunce se líně sklání k obzoru, vzduch voní po vínu a suché trávě a před vámi se otevírá svět malebných uliček plných sklípků. Ne jeden, ne dva. Desítky. Každý jiný, každý má své jméno, tvář, duši. Vítejte ve sklepních uličkách – místech, kde víno dozrává stejně jako místní tradice a vzpomínky.

Na jižní Moravu jsem ráda jezdila odjakživa. Měla jsem už jako malá pocit, že sem tak nějak patřím a že to tu dobře znám. Při návštěvách kamarádů mých rodičů se mi líbilo legrační nářečí, kterým mluvili i to, jak s láskou pečovali o svůj vinohrad a jak ctili tradice.

Později jsem tento kraj začala navštěvovat s kamarádkami a tenkrát to teprve dostalo ty správné grády. Víno, muži zpěv a naše každoroční tradice s návštěvou Valtického podzemí…O tom vám ale napíšu zas někdy jindy. Tentokrát vás chci pozvat do míst, která mi učarovala na první pohled a která mě nepřestávají ani po několika návštěvách fascinovat – sklepní uličky. 

Nalijte si ke čtení sklenku dobrého moravského a pojďte je objevit společně se mnou.

Jaká je historie sklepních uliček?

Kdysi dávno, když ještě víno neteklo proudem z regálů supermarketů, vznikaly sklepní uličky z ryzí potřeby – být co nejblíž vinohradu. Aby čerstvě utržené hrozny nemuseli kvůli zpracování jet dlouhou cestu do dědiny, vznikaly sklípky za obcí. Obvykle byly částečně zapuštěné do země aby při zpracování a skladování vína byly optimální podmínky, které ho udrží ve skvělé kondici. Sklípek měl obvykle dvě části – lisovnu nahoře a srdce sklepa dole, kde ve stálé tmě a tichu víno odpočívalo, zrálo, dospívalo.

Zpracování vína byla po staletí především doména mužů. Ti do sklípků chodili nejen pracovat, ale i tak trochu se zašívat před povinnostmi. Sklepy byly místem setkávání, vyprávění, zpěvu, někdy i tichého mlčení. V létě před sklípkem, v zimě u lisu. A protože vinař je srdcem nejen řemeslník, ale i umělec, vznikala i výzdoba – malované štíty, sgrafita, folklorní ornamenty, z nichž některé přežily dodnes.

Dnes už se víno často vyrábí jinde, ale sklepní uličky zůstaly. A změnily se – některé osiřely, jiné ožily v nové podobě. Staly se místem klidu, degustací, zážitků. Místem, kam se nechodí spěchat, ale spočinout. Ochutnat. Nasát atmosféru.

Vydejme se společně za těmi nejkrásnějšími z nich.

Kde najdete nejkrásnější sklepní uličky na Moravě?

Petrov – Plže

Když se řekne „vinný sklípek jako z pohádky“, mohou vám v mysli naskočit právě petrovské sklípky. Bílé zdi s modrými pruhy a malované ornamenty na štítech, které připomínají tak trochu selské baroko. A za nimi se skrývá víc než víno – ukrývá se tu atmosféra.

Plže vznikly na návrší nad obcí, protože pod domy ve vsi nebylo možné sklepy kopat – spodní voda byla příliš vysoko. A tak tu vzniklo vinařské městečko, které dnes tvoří památkově chráněný soubor asi 80 sklípků. Stačí se projít mezi nimi a najednou se čas zpomalí.

Společně s návštěvou sklepů v Petrově si naplánujte i plavbu po Baťově kanále. Je to perfektní zážitek jak pro partu přátel, tak i pro rodiny s dětmi. Ubytovat stylově námořnicky se můžete přímo v Petrově v Apartmánech Petrov.


Prušánky a Nechory

Nechory. Už to slovo zní jako z jiného světa. A ono to tak i trochu je. Městečko sklípků (je jich údajně až 450!) rozeseté v krajině, necelý kilometr za obcí Prušánky. Každý z nich jiný, a přesto tvořící ucelenou pohádkovou mozaiku.

Horní a dolní Nechory jsou jako dvojčata s vlastní osobností. A legenda? V Prušánkách se traduje, že kdo často navštěvuje místní sklepy, je zdravý, ne chorý. Takže… zdraví máme na dosah ruky. Nebo spíš pohárku.

Zajímavostí, že sklepy v Nechorech se na okamžik mihnou i reklamním spotu od Red Bullu, který prezentuje krásy Čech a Moravy. Když se mezi sklípky proháněla skutečná formule 1 řízená s Davidem Coulthardem bylo to pro místní opravdové pozdvižení.


Ubytovat se můžete přímo v Nechorech v některém ze stylových sklípků a nebo využijte v nedalekých Velkých Bílovicích třeba Hotel Madl nebo stylový SKLEP 38.

Kraví hora

Do téhle jihomoravské destinace si nezapomeňte přibalit pas – přecházíte totiž hranice! Vítejte ve Svobodné spolkové republice Kraví hora. Zní to jako recese? Trochu. Ale taky jako srdeční záležitost.

Na území Bořetic, v srdci Velkopavlovické oblasti, si místní vinaři v roce 2000 založili svou vlastní republiku s ústavou, měnou i vlajkou. A víc než 260 sklípků tu tvoří svébytný svět. Jednotlivé uličky mají své jméno už od středověku. Historie tu promlouvá nejen skrze víno, ale i skrze každý kámen a ornament.

Modré hory, jejichž je Kraví hora součástí, jsou královstvím červeného vína. Portugal, Frankovka, André – vína, která mají tělo i duši. Zamluvte si pobyt v hotelu Kraví Hora v Bořeticích určitě mi dáte za pravdu, že jde o výjimečné místo.

Vrbice

Vrbice je jako z jiného světa. Sklípky, které by klidně mohly být kulisou pro Hobitín, jsou vytesány do pískovce a vystupují ze svahu hory Stráž jako přírodní schodiště. Až v pěti patrech!

Nejstarší části pamatují 17. století, nejmladší vznikly okolo roku 1920. A když se mezi nimi procházíte, máte pocit, že každé okno, každé dveře skrývají vlastní příběh. V dobách neklidných sloužily jako úkryt, dnes jako místo pro setkání a oslavu života.

Mými osobními favority jsou na Vrbici sklípek vinařství Bařina, vinařství Baraque a naturální vína z vinařství Syfany. Na kávu a dortík se na Vrbici můžete zastavit v Kafé Sklep. Perfektní ubytování nadete v Pura Vida Vrbice!


Velké Bílovice

Největší vinařská obec v Česku? Ano, to jsou právě Velké Bílovice. Srdcem je kopec Hradištěk s kapličkou – místo, které není jen krásné, ale má zvláštní kouzlo. Když se tu na chvíli zastavíte, je těžké odejít.

Více než 650 sklepů tu tvoří úžasně pestrý mix barev, vůní a chutí. A velká část z nich nabízí ubytování – můžete tu zůstat přes noc, ochutnávat, povídat si s vinaři, nechat se vést vínem.

Zkuste třeba Apartmány nad vinným sklepem u Václavíků nebo vinný sklep pod vinicí Vinoza.


Mutěnice

A nakonec Mutěnice – vesnice, kde se historie psala nejen vínem, ale i rytířskými řády a vírou. Templáři, johanité, habáni – každý z nich zanechal svou stopu.

Mutěnské búdy, to je vinařská perla ukrytá pod Zárybnickými vinohrady. Barevné ornamenty, sgrafita, kouzelná „žůdra“ – tedy přední část sklípku, která je vždy malou galerií vinařova vkusu.

 Zastavte se tu třeba při Burčákovém pochodu, nebo jen tak, v letní podvečer. Místní vinaři vždy najdou něco dobrého do pohárku i do žaludku. Mrkněte třeba na pěkné ubytování Pod vinohradem.

Přeju vám, ať se vám putování po sklípcích zalíbí a ať se na jižní Moravě cítíte jako doma. Určitě brzy připravím i další články, kde vám prozradím osobní tipy na nejkrásnější místa jižní Moravy, která byste rozhodně neměli minout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *