Co si zabalit do porodnice: S praktickým seznamem a tipy z praxe

Porod se blíží, napětí stoupá, a vy bezradně stojíte nad prázdnou taškou? Nejste v tom sama. Ať už čekáte první miminko, nebo už nějaké to dítko doma máte, vždycky se hodí mít po ruce praktický, ověřený seznam věcí, které vám pomohou projít porodem a pobytem v porodnici co nejpohodlněji.

Když jsem jela rodit poprvé, asi třikrát jsem tašku vybalila a znovu přebalila. Pořád jsem měla pocit, že mi něco chybí. Podruhé už na to chci jít jinak: podle jasného seznamu (který si můžete stáhnout zdarma jako PDF) a s produkty, které mám osobně vyzkoušené. A protože je to možná naposledy, co čekám miminko, rozhodla jsem se, že si to tentokrát i trochu zpříjemním a dopřeju si to nejlepší.


📄 Nejdřív to nejdůležitější: Dokumenty

Bez dokumentů totiž porodit nelze, jak je známo 🙂 Vytvořte si jednu složku, kam si vše důležité uložíte a při příjmu do porodnice do jednoduše vytasíte a hotovo. Není nic horšího než v kontrakcích diktovat číslo pojištěnce a tak dále

  • 📍Těhotenský průkaz (s výsledkem vyšetření na streptokoka SAG) a s originálem krevní skupiny)
  • 📍Kartičku zdravotní pojišťovny
  • 📍Občanský průkaz
  • 📍Oddací list (u manželů)
  • 📍Rodné listy vás i partnera + zápis o určení otcovství (u nesezdaných párů) – tohle je trošku složitější, doporučuju prostudovat, ať kvůli tomu pak po porodu nemusíte lítat po úřadech
  • 📍Sepsané porodní přání – Zamyslete se nad tím, jaký porod chcete a napište do v bodech na papír. Zdravotníci jsou na to již u porodů zvyklí a můžete tím předejít mnoha nedorozuměním a nepříjemným chvilkám. Pokud máte domluvený doprovod duly nebo své porodní asistentky, určitě vám s formulací porodního přání pomohou. Na internetu si můžete stáhnout i některé předpřipravené formuláře, ale doporučuju raději sepsání vlastního přání věnovat péči a čas a napsat vše vlastními slovy.
  • 📍Vyplněný dotazník k porodu – většinou ho mají porodnice na svém webu a jeho vyplněním ušetříte práci nejen sestrám a porodním asistenkám na příjmu, ale hlavně čas, protože při příjmu se počítá každá minuta.

🧳 K porodu (na porodní pokoj)

  • 📍Vlastní léky – Pokud nějaké pravidelně užíváte, nezapomeňte to uvést na příjmu!
  • Hygienické potřeby + toaletní papír – Klasika českých porodnic je chybějící toaleťák a nebo takový ten nejlevnější trhající se šmirglpapír. Nepodceňte situaci a vybavte se měkounkým třívrstvákem. Váš zadek i další orgány vám poděkují. Měkký papír se pak bude hodit zejména na oddělení šestinedělí.
  • 📍Ručník a omyvatelné přezůvky – Jestli váš porod nebude blesková akce, počítejte s tím, že budete většinu času courat ze sprchy a do sprchy. Na přezutí jsou tedy naprosto ideální Crocsy (zabalte je i pro doprovod, ať nemusí po porodnici pobíhat v ponožkách).
  • 📍Občerstvení – Ideální sváčou k porodu jsou piškoty, hroznový cukr, čokoláda, proteinová tyčinka atd. – prostě něco lehkého, sladkého a chutného. Dávno už neplatí, že před porodem nesmíte jíst. Naopak – tělo potřebuje na takový výkon spoustu energie. A svačinka se hodí o pro tatínky, protože ty čekání na porod hladoví snášejí opravdu špatně.
  • 📍Voda nebo čaj do termosky – hydratace je důležitá i když zrovna rodíte. Doporučuju vzít si k pití nějakou nádobu s brčkem, protože při krkolomných polohách ve finální fázi jsem se při pití k klasické lahve akorát tak polila. Některé maminky radí přibalit i kokosovou vodu, která dodá tělu minerály a účinně jej hydratuje.
  • 📍Přezůvky a občerstvení pro doprovod

👶 Na poporodní oddělení

  • 📍 Poporodní výbava –vložky, kalhotky, chladicí vložky a intimní sprška – osobně je pro mě volbou číslo jedna poporodní vybavení od Frida mum. Jejich poporodní kalhotky jsou elastické, příjemné a dají se po přeprání používat opakovaně. Vyhovovaly mi daleko více než erární síťované bombarďáky.
  • Chladicí vložky jsou zejména při prvním dnu po vaginálním porodu totální must-have. Spodek je rozbolavělý a elegantní chlazení vložkou je wellness, které si každá mamča zaslouží!
  • 📍 Kojicí podprsenkaPodprsenka Keep CoolTM od Medela je jasný volba. Nosila jsem jí od půlky těhotenství a určitě se z ní nesvleču ani v období šestinedělí. Je pohodlná, je měkká, chladí a udržuje prsa v suchu, ať se děje, co se děje!
  • 📍 Kojicí čaj – čaj v porodnici zpravidla servírují bez omezení, ale je točaj, který známe ještě ze školní jídelny – je buď přeslazený nebo hnusný. Pokud máte možnost, udělat si v porodnici čaj vlastní, dopočuju do tašky do porodnice přihodit čaj kojící, který vám může pomoci s rozjetím laktace. A kdyby náhodou ne, tak si na něm alespoň pochutnáte.
  • 📍 Hydrogelové polštářky – kojení bolí, a kdo trvdí, že ne, tak kecá. Těch prvních pár dní, než si miminko a bradavky na sebe zvyknou je zejména první přisátí opravdu bolestivé. Mohou vznikat praskliny, tzv. ragády. K tomu, aby se co nejrychleji praskliny zahojily jsou perfektním pomocníkem chladivé hydrogelové náplasti. Doporučuju koupit opravdu kvalitní a drahé hydrogel náplasti od Medely, protože ostatní typy těchto náplastí nejsou k bradavkám tak šetrné a jejich odlepování je v mojí paměti uloženo jako vzpomínka, která byla možná horší než celý první porod.
  • Pomoci s bolavými prsy mohou i stříbrné kloboučky nebo klasické gelové chladicí polštářky z lékárny.
  • 📍 Vitamíny po porodu – Abyste byla co nejdříve po porodu opět ve své kůži a plná sil, určitě potřebujete kvalitní vitamíny a minerály, díky kterým dostane vaše tělo vše potřebné pro regeneraci. Tentokrát s sebou beru Verra komplex po porodu.
  • 📍 Deodorant bez vůně – Živě si pamatuju na to, jak jsem se po prvním porodu strašně potila, a to jsem rodila v listopadu. Tentokrát se chystám na porod v létě a chci být připravena. Deodorant bez parfemace zaručí, že se budu i ve vyšších teplotách cítit příjemně, ale zároveň budu pro miminko stále přirozeně cítit.
  • 📍 Dětská kosmetika od Weledy – měsíčková sada od Weledy se nám osvědčila a do porodnice ji beru i tentokrát. Krém na zadeček, jemný mycí krém i měsíčková koupel jsou pro dětskou pokožku šetrné a navíc krásně voní.
  • 📍 Lampička bez modrého světla – vstávání k miminko je příjemnější, když si k tomu můžete posvítit něčím jiným než ostrou nemocniční zářivkou. Praktická lampička bez modré složky světla nenaruší spánkový cyklus miminka a vám příjemně posvítí na cokoli budete potřebovat.
  • 📍 Pleny a ubrousky – Plenky pro miminko jsem vyzkoušela od nejrůznějších značek, ale bohužel ty nejvíce známé (a taky jedny z nejdražších) způsobily nepěkné podráždění pokožky. Osvědčily se mi plenky značky Babylove z DM drogerie. Ubrousky pro dětský zadeček vybírám tak, aby neobsahovaly ethanol, ale aby byly naopak co nejvíce přírodní s vysokým obsahem vody. Skvělé jsou také od značky Babylove nebo ubrousky značky Moddia Baby, které kupuji na Rohlik.cz.
  • 📍 Balzám na rty– Při porodu dostane zabrat celé tělo, mimo jiné i rty. Balím si tedy s sebou balzám na rty od Carmexu.

Můj kompletní seznam si můžete stáhnout jako PDF a upravit podle svého. Hlavní je, ať se cítíte co nejlépe – protože tenhle okamžik bude navždy výjimečný.

Držím vám palce, ať vše dopadne co nejlépe a ať vám, ani miminku v porodnici nic důležitého nechybí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *